slovak english
CD - Banda jedna

o nás

BANDA slovakia je:
world music kapela, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami a hudbou národov celého sveta – na koncertoch používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, panduri, koncovku, gajdicu, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard) – využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v novej, originálnej podobe – členovia BANDY sú skúsení muzikanti rôznych žánrov a zároveň odborníci na ľudovú hudbu – to sú oni:

Samo Smetana (husle, mandolína, spev)
Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, ústna harmonika, gajdica, spev)
Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, panduri, spev)
Peter Obuch (kontrabas, koncovka, spev)
Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, etnické perkusie, spev)
Eva Brunovská (spev, keyboard)

nie hockto:
ale Gerald Seligman, bývalý riaditeľ festivalu WOMEX a zakladateľ prestížneho world music labelu EMI Hemisphere po zhliadnutí koncertu napísal: “Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého”.

viac o skupine:
prvé verejné vystúpenie BANDA slovakia mala v roku 2003. Členovia Bandy žijú v rôznych mestách – Bratislava Rača/Staré Mesto, Piešťany, Banská Bystrica, Alžbetin Dvor, a Trnava – no kapela má svoju skúšobňu v Bratislave

prvý štúdiový album BANDA jedna:
kapela vydala v roku 2010 vo vydavateľstve Pavian Records s názvom – v októbri 2011 sa umiestnilo vo World Music Chards Europe (www.wmce.de) na 8. priečke, čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii

druhý štúdiový album hraBanda:
vyšiel v roku 2014. Presadil sa nielen v európskom (14. miesto vo World Music Chards Europe (I/2015), ale aj americkom (4. miesto v Global Village Top 40 Albums For February 2015) a globálnom priestore (pieseň Nadeja 1. miesto nepretržite júl až október 2015 v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud http://ethnocloud.com/world-music/charts

tretí štúdiový album TELEGRAFY:
vyšiel v októbri 2018 a v súvislosti s nám skupina absolvovala veľmi koncertné turné po 8 mestách Slovenska a Čiech – skupina zaň získala prestížne ocenenie Radio_Head Awards 2018 (v kategórii world music & folk) a v apríli 2019 sa umiestnilo na 19. mieste WMCE

štvrtý štúdiový album BANDA SI KOLEDUJE: vychádza v decembri roku 2022!!!

 

BANDA slovakia účinkovala:
v mnohých televíznych a rozhlasových programoch a jej nahrávky sa hrajú vo viacerých domácich a zahraničných rádiách – k najvýznamnejším domácim vystúpeniam patria koncerty na veľkých open-air festivaloch (Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava, Terchová), zo zahraničných sú to Mánesovo divadlo, Palác Akropolis, Divadlo U Hasičů Praha, Rožnov pod Radhoštěm, prestížne festivaly v Rudolstadte v Nemecku, Náměšti nad Oslavou v ČR, poľskom Lubline a Krakove. Úspešné boli aj koncerty v Londýne, vo viacerých talianskych mestách, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni, či v holandskom Tilburgu – na showcase festivale Crossroads 2015 v rámci Colours of Ostrava bola BANDA zahraničnými odborníkmi vyhodnotená ako jedna z najperspektívnejších zúčastnených skupín – Veľký úspech zaznamenala na najprestížnejšom podujatí žánru world music vo svete, na putovnom veľtrhu WOMEX, ktorý bol v roku 2017 v Katowiciach.

významnou mierou sa podieľala:
na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka http://www.youtube.com/watch?v=S6W_mhEGBLc a historického seriálu 1890 režiséra Petra Begányiho. 

vyprodukovala videoklipy:
hraný videoklip roku 2018 – úsmevnú gastro rail movie Horčica: https://youtu.be/Au0nYE3oqeY
v roku 2015 Javor: https://youtu.be/LAv0VbkbUXw
v roku 2016 záznam z vystúpenia na festivale Pohoda: https://www.youtube.com/watch?v=_tEi4zAnxa0

ďalšie linky na videá:
https://www.youtube.com/user/betycka

ponúka viacero typov programov:

Koncert – hudobný program
Koncert – hudobný program s tanečnými vstupmi skupiny PARTIA choreografa Vlada Michalaka
Koncert – hudobný program s tanečnými vstupmi tanečníkov okolo Peťa Vajdu z Košíc
„HUDBA, TANEC, HORČICA“ – celovečerný hudobno – tanečný program s tanečnou speváckou skupinou Partia a speváckou skupinou Ženy z Muzičky.
BANDA deťom: Ľudová hudba kedysi a dnes – výchovné programy a workshopy pre rôzne vekové kategórie detí a stredoškolskej mládeže
Vianočný (rsp. Novoročný) koncert so speváckou skupinou VRANKY z Nitry

 

banda_onas

spolupráca

Skupina príležitostne spolupracuje so ženskou speváckou skupinou Trnki z Banskej Bystrice a s gajdošom Jurajom Dufekom. Keďže hudba Bandy je ako stvorená na tanec, často spolupracuje aj s tanečnými skupinami Partia a CreDance. Banda koncertne intenzívne spolupracovala aj s folkovou speváčkou Zuzanou Homolovou.

ocenené CD albumy

Banda jedna (Pavian records, 2011)
– 8. miesto vo World Music Chards Europe (10/2011)
– nominácia v kategórii World Music/Folk v Radio_Head Awards (2011)
– pieseň Janči, Janči (na CD Fazuľa) získala cenu Spolku hudobného folklóru na Grand Prix Svetozára Stračinu

HraBanda (Pavian records, 2014)
– 4. miesto v Global Village Top 40 Albums For 02/2015
– 14. miesto vo World Music Chards Europe 01/2015
Album týždňa v Rádiu_FM (RTVS) 06/2014
Album  týdne v Radiu Vltava (ČRo) 11/2014
– pieseň Nadeja 2 týždne na 1. a týždeň na 2. mieste čs. hitparády Osmička Rádia_FM, RTVS 06/2014, 1.miesto Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud 07, 08, 09, 10/2015 
– pieseň Vývoda medzi 20 najhranejšími piesňami v 30. týždni Radia Proglas (ČR) 06/2014
– pieseň Zozuľa 1.miesto 01,02/2017 a 2.miesto 03/2017 v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud

Telegrafy (Pavian records, 2018)
– Radio_Head Awards 2018 (v kategórii world music & folk)
– 19. miesto World Music Charts Europe 04/2019

film

Tanec medzi črepinami (réžia Marek Ťapák, 2012) recenzia
Z tohto filmu vznikol klip k piesni Šmerc.
– historický seriál televízie JOJ “1980” (réžia Peter Begányi, 2017) – titulná pieseň s hosťujúcim spevákom skupiny Korben Dallas Jurajom Benetinom

médiá

– živé koncerty pre Slovenský rozhlas (RTVS), ktoré boli zaradené do medzinárodnej ponuky EBU (2004, 2006, 2008, 2013)
– zo záznamov Slovenskej televízie (RTVS) napr. Mosty Gesharim 2011, Slovensko Advent 2018, Tri pódiá 2020, Klubtura 2021
– klipy vo folklórnej hitparáde Kapura
– klip na tv.sme.sk v relácii Hudba Mesta

organizácia koncertov

Keby všetky bandy sveta je cyklus dvojkoncertov, ktoré Banda realizovala pravidelne (dvakrát do roka) v DK Zrkadlový háj v Petržalke.

ohlasy v tlači, recenzie

Populár 2018

Nový album skupiny Banda je výborný, ale náročný. Ide o poctivú albumovku s tuctom skldieb a hodinkou čistého času. Oproti svojim predchodcom ponúka znova vlastný a svojský pohľad na spracovanie folklórneho dedičstva v prieniku medzikontinentálnej hudbe sveta… (more…)

10. January 2019

názory.týždeň

…Banda (nielen slovenskému) folklóru veľmi dobre rozumie a práve preto na ňom dokáže s veľkým citom stavať svoju vlastnú hudbu… (more…)

17. July 2015

ostravan.cz

…Svěží pojetí slovenského folklóru zapříčinilo velmi vřelé přijetí publikem, v němž se skvěli i světoví odborníci na world music. Banda a krásný vokál Evy Brunovské jednoduše zaujal… (more…)

16. July 2015

HUDBA.SK

Priaznivci world music už určite zaregistrovali kapelu Banda, ktorá patrí k exportným artiklom tohto žánru na Slovensku. Minulý rok vydala druhý album hraBanda, s ktorým sa medzičasom výborne umiestnila v prestížnom rebríčku World Music Charts Europe. (more…)

20. February 2015

world-music.cz

O slovenské scéně world music toho moc nevíme. Tamní skupiny v Čechách koncertují zřídka a média je také nijak zvlášť neregistrují. K naší škodě: především bratislavská Banda si naši zvýšenou pozornost zaslouží. Novým albem hraBanda totiž znovu a velmi nadčasově mění povědomí o slovenské tradiční lidové hudbě uzavřené údajně do převážně folkloristických forem. (more…)

11. February 2015

HUDBA.SK

Hudobná skupina Banda so svojím albumom hraBanda opäť zaujala európskych odborníkov na world music. V aktuálnom vydaní rebríčka World Music Charts Europe patrí nahrávke 14. miesto. Podarí sa kapele prekonať úspech z roku 2011, kedy ich debut Jedna dosiahol až na ôsmu priečku? (more…)

7. January 2015

Musicframes.nl

The group Banda is based in Slovakia, Bratislava at the river Danube near the Austrian and Hungarian border. Also on their second album ‘hraBanda’ the group plays traditional folk, fresh arranged. In an acoustic environment we hear the Slovak history: innovative and detailed. (more…)

3. October 2014

Hudba_FM

Druhý album skupiny Banda je o kúsok zrelší ako ich debut, ktorý to dotiahol až do prvej desiatky rebríčka WMCE. Tentoraz sú v ponuke ešte sladšie čerešne. (more…)

4. September 2014

Gatki z Chartki 6/2014

Zespól Banda powstal w 2003 roku i od poczatku prezentuje slowacka muzyke etniczna w nowoczesnych opracovaniach.   (more…)

30. June 2014

kultura.sme.sk

Už je ich šesť a dnes krstia svoj druhý album. Skupina Banda sviežo prekračuje tradičnú ľudovú hudbu. (more…)

19. May 2014