slovak english
CD - Banda jedna

hudba.zoznam.sk

Debutový album bratislavskej hudobnej skupiny Banda s názvom Jedna (2011) je v októbrovom rebríčku World Music Charts Europe na skvelom 8. mieste zo 164 nominovaných albumov z celého sveta.

Ide o historicky najúspešnejšie umiestnenie slovenskej skupiny, doteraz sa v prvej dvadsiatke umiestnili len štyri albumy. Banda sú prví Slováci, ktorí prenikli do prvej desiatky tohto najprestížnejšieho celosvetového rebríčka žánru world music. V rebríčku World Music Charts Europe (wmce.de) o poradí albumov každý mesiac rozhoduje 47 dídžejov. Jediným zástupcom zo Slovenska je Vladimír “Potkan” Potančok z Rádia_FM. “Musím sa priznať k jednému hriechu: ja som totiž za album Bandy, aj keď ho mám veľmi rád a verejne sa k nemu a jeho kvalitám priznávam, nehlasoval. Pripadalo mi totiž nefér pretláčať za každú cenu album z vlastnej krajiny,” uviedol Potkan.

“O to väčšiu radosť mám z toho, že jeho kvality uznali iní, ktorí v tom nie sú citovo, národnostne, alebo inak zainteresovaní!” dodal Potančok. Samotná kapela si bola kvalít svojho debutu vedomá a hudobníci, ktorí sa na albume podieľali, prijímajú úspech s nadšením. Ich prianím pritom je, aby nahrávku ocenili aj domáci poslucháči. “Vedel som, že nahrávame dobré CD a že bude skôr prijaté v zahraničí ako doma. Nemýlil som sa,” hovorí perkusionista, spevák a producent albumu Roman Kozák.

Skupina Banda boduje v európskom rebríčku world music
autor: Patrik Marflák

Najúspešnejšie slovenské skupiny v rebríčku World Music Charts Europe:

(informácia k 10/2011)

Banda – 8. miesto v roku 2011
Družina – 11. miesto v roku 2005
Družina – 12. miesto v roku 2006
Suí Vesan – 13. miesto v roku 2008
Mango Molas – 17. miesto v roku 2007

Zdroj: http://hudba.zoznam.sk/spravy/2011-10-02-skupina-banda-boduje-v-europskom-rebricku-world-music-video/

Publikoval admin dna 2. October 2011